zabiegi medycyny estetycznej

Zabiegi medycyny estetycznej stale zyskują coraz większą popularność. Rozwój nowych technologii, wdrażanie innowacyjnych preparatów i metod leczenia popartych wieloletnim doświadczeniem pracujących w Naszej Klinice lekarzy dają możliwość zastosowania optymalnych, personalizowanych procedur anty-aging dla każdego Pacjenta. Szeroka oferta dostępnych zabiegów z pewnością pozwoli na wybór właściwej opcji terapeutycznej dającej pełne zadowolenie Pacjenta i wykonującego ten zabieg lekarza.

transfer tkanki tłuszczowej

Wraz z rozwojem nowoczesnych metod stosowanych w medycynie estetycznej, starzenie skóry to proces, na który nie trzeba się godzić. Liczba dostępnych zabiegów, których celem jest korekta wyglądu skóry uległa na przestrzeni lat znacznemu zwiększeniu. Wraz z rosnącą świadomością, dostępnością salonów kosmetycznych oraz zmieniającą się modą, preferencje co do stosowanych zabiegów także uległy zmianie. Pacjenci, którzy nie są przekonani do stosowania syntetycznych wypełniaczy i wolą wybrać naturalność, chętnie decydują się na lipofilling.

Lipofilling to metoda modelowania twarzy opierająca się na tłuszczu. Jest polecana osobom, które chcą przywrócić twarzy młodszy wygląd, a jednocześnie nie chcą korzystać z popularnych medycznych wypełniaczy. Lipofilling jest techniką, która umożliwia przenoszenie własnej tkanki tłuszczowej z jednego obrębu ciała na inne. Własny tłuszcz oraz zawarte w nim żywe komórki macierzyste pozwalają odbudować kształt twarzy w najbardziej bezpieczny i naturalny sposób. 

Technika lipofillingu może być wykorzystana w redukcji zmarszczek oraz rekonstrukcji miejsc, w których na skutek upływu lat zanikła tkanka tłuszczowa. Zabieg służy poprawie i przywróceniu objętości w tkankach, które na skutek urazu, bądź starzenia, nie wyglądają tak, jak powinny. Lipofilling wykorzystuje się do poprawy konturów twarzy, wypełnienia doliny łez, bruzd nosowo-wargowych, zmarszczek oraz powiększania ust.

Zalety lipofillingu

Lipofilling to metoda, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem na całym świecie. Własna tkanka tłuszczowa to najbardziej naturalny wypełniacz, który jednocześnie jest najlepszym źródłem komórek macierzystych MSC. Są to specjalistyczne struktury, które wykazują zdolności do stymulowania procesów regeneracyjnych. Mają one znaczący wpływ na odmłodzenie tkanek twarzy oraz poprawę jej elastyczności i jędrności.

Stała kontrola w trakcie pobierania oraz przeszczepu tkanki tłuszczowej sprawia, że jest to wyjątkowo bezpieczny zabieg. Ponadto, pochodzenie tłuszczu z ciała Pacjenta niemal wyklucza pojawienie się niepożądanych skutków ubocznych takich jak alergia, czy inna reakcja odpornościowa.

Przebieg zabiegu

Zabieg lipofillingu poprzedza znieczulenie miejscowe tkanek, które będą brały w nim udział. Lipofilling składa się z dwóch etapów: pierwszy z nich obejmuje pobranie materiału (tkanki tłuszczowej) do przeszczepu. Druga część zabiegu polega na przeniesieniu pozyskanego preparatu do rejonu, który ma być objęty leczeniem.

Tkanka tłuszczowa, która służy wypełnieniu obszaru poddawanego zabiegowi, pobierana jest od Pacjenta na drodze liposukcji. Tłuszcz zostaje pozyskany z miejsc, w których zwykle jest go najwięcej (np. brzuch, uda ramiona, kolana, biodra). Następnie, aby pobrany materiał nadawał się do przeszczepu, musi być poddany specjalnej obróbce (np. wirowaniu). Dzięki temu uzyskana substancja zawiera nie tylko komórki tłuszczowe, ale również komórki macierzyste biorące czynny udział w efekcie odmłodzenia.

W kolejnym etapie zabiegu odbywa się wszczepienie pozyskanego materiału w okolice twarzy. Tłuszcz służy wypełnieniu zmarszczek, można go również wprowadzić we wnętrze policzków, aby zwiększyć ich rozmiar. Preparat wprowadza się w określone miejsce techniką iniekcji. Dzięki temu Pacjent uzyskuje pożądaną objętość i jędrność wybranych rejonów twarzy.

Całkowity czas trwania zabiegu to około 2-3 godziny. Naturalnym efektem ubocznym, który nie świadczy o nieprawidłowościach, jest obrzęk oraz siniaki. Działania niepożądane powinny ustąpić do dwóch tygodni od zakończenia zabiegu. Po tym czasie Pacjent może powrócić do codziennych zajęć.

Wskazania

 • Lipodystrofia
 • Wypełnienie bruzd, zmarszczek
 • Korekcja asymetrii twarzy
 • Poprawa owalu twarzy
 • Zniwelowanie blizn (także pooperacyjnych)
 • Przywrócenie właściwych proporcji twarzy
 • Powiększenie ust (uwydatnienie czerwieni wargowej)
 • Złagodzenie rysów twarzy
 • Odmłodzenie, przywrócenie napięcia i sprężystości skóry


Zalecenia pozabiegowe

Po lipofillingu zaleca się:

 • Unikanie wysiłku fizycznego w okresie rekonwalescencji
 • Rezygnację z wystawiania ciała na działanie wysokich temperatur (gorące kąpiele, sauny) przez ok. 2 tygodni
 • Noszenie opatrunku uciskowego w miejscu, z którego pobrana została tkanka tłuszczowa przez ok. 2 tygodnie
 • Unikanie spania na miejscach, z których nastąpiło pobranie (ok. 5 dni)


Przeciwskazania

 • przewlekłe infekcje
 • zaburzenia krzepnięcia krwi
 • schorzenia wątroby, nerek i serca
 • ciąża, karmienie piersią
 • zbyt niska waga ciała
 • nadwrażliwość na niektóre leki
 • choroby nowotworowe