zabiegi medycyny estetycznej

Zabiegi medycyny estetycznej stale zyskują coraz większą popularność. Rozwój nowych technologii, wdrażanie innowacyjnych preparatów i metod leczenia popartych wieloletnim doświadczeniem pracujących w Naszej Klinice lekarzy dają możliwość zastosowania optymalnych, personalizowanych procedur anty-aging dla każdego Pacjenta. Szeroka oferta dostępnych zabiegów z pewnością pozwoli na wybór właściwej opcji terapeutycznej dającej pełne zadowolenie Pacjenta i wykonującego ten zabieg lekarza.

peelingi medyczne

Peelingi

Na skutek upływu czasu, ilość składników w skórze odpowiadająca za jej zdrowy wygląd, znacząco się zmniejsza. Wówczas wszelkie niedoskonałości stają się widoczne, a efekt starzenia skóry zaczyna się uwidaczniać. Plamy, blizny potrądzikowe, zmarszczki oraz nierówny koloryt prezentują się nieestetycznie, oraz dodają lat. W skutecznej walce z upływem czasu pomagają peelingi chemiczne.

Działanie peelingów chemicznych opiera się na kontrolowanym złuszczaniu skóry pod wpływem substancji chemicznych w określonym stężeniu. Rodzaj peelingu dostosowywany jest zarówno do potrzeb określonego typu cery, jak i do efektów, jakie pacjent chce uzyskać. Peeling może służyć przygotowaniu skóry do dalszych zabiegów, może również niwelować zmarszczki, blizny potrądzikowe, przebarwienia, czy rozszerzone pory. Wykonanie peelingu chemicznego pozwala rozjaśnić i wygładzić skórę. Zabieg stymuluje również syntezę białek takich jak elastyna i kolagen, które są odpowiedzialne za napięcie i utrzymanie zdrowego i młodego wyglądu skóry.

Wskazania do zabiegu

Peelingi poleca się pacjentom, którzy borykają się z widocznymi zmianami skóry, np.: bliznami potrądzikowymi, przebarwieniami, uszkodzeniami posłonecznymi, rozstępami. Przyczyniają się również do poprawy wyglądu szarej, zmęczonej cery. Peelingi chemiczne zwalczają problem szorstkiej, przesuszonej skóry. Mogą być stosowane również do usuwania pierwszych oznaków starzenia: utraty jędrności skóry oraz zmarszczek.

Przebieg terapii

Rodzaje peelingów, jakie mogą być wykorzystane w trakcie zabiegu, dobiera się na podstawie indywidualnych potrzeb skóry. Substancje różnią się od siebie głębokością działania. Można wyróżnić:

  • Peelingi głębokie – działają w obrębie głębokich warstw skóry
  • Peelingi średnio-głębokie – działają w obrębie górnej warstwy skóry oraz naskórka
  • Peelingi powierzchniowe – działają w obrębie warstwy wierzchniej naskórka

Decyzję, który peeling będzie najlepiej odpowiadał potrzebom skóry pacjenta, podejmuje specjalista w trakcie konsultacji przed zabiegiem. Po niej następuje przystąpienie do właściwej części zabiegu. Na skórę pacjenta aplikuje się dobrany wcześniej peeling, który składa się ze związków chemicznych w odpowiednim stężeniu. Celem zabiegu jest doprowadzenie do kontrolowanego złuszczenia wybranego rejonu skóry.

Zależnie od tego, która substancja jest aplikowana na skórę pacjenta, czas zabiegu może być różny. Po zakończeniu nakładania substancji na skórę, działanie peelingu jest neutralizowane, a następnie na miejsce pozabiegowe aplikuje się krem łagodzący. Widoczny efekt złuszczenia skóry pojawia się około trzeciego dnia po zabiegu i utrzymuje się od 2 do 7 dni. Czas złuszczania zależy od rodzaju peelingu oraz głębokości działania.

Częstotliwość zabiegów

Aby uzyskać najlepsze efekty, zaleca się wykonanie peelingów w seriach (np. 4 zabiegi do 2 tygodnie). Szczegółowe zalecenia i proponowaną terapię przedstawia lekarz w trakcie konsultacji przed zabiegiem. Pomiędzy seriami należy zachować odstęp, którego długość zależy w dużej mierze od rodzaju aplikowanej substancji. W przypadku zdecydowania się na silnie działające peelingi, okres odstępu może wydłużyć się do nawet kilku miesięcy. Wybierając peeling chemiczny, warto mieć na uwadze, że najlepsze efekty można uzyskać przy ich regularnym stosowaniu.

Pielęgnacja domowa po zabiegu

Bardzo ważnym elementem terapii peelingami chemicznymi jest systematyczna pielęgnacja domowa po zabiegu. Podstawowym jej celem jest dbanie o odpowiednie natłuszczenie i nawilżenie skóry. Należy wówczas korzystać z preparatów, które w składzie posiadają takie substancje jak: fitoestrogeny, peptydy, naturalne wielonasycone kwasy tłuszczowe, antydoksykanty, ceramidy. Po zabiegu obowiązkowa jest także fotoprotekcja. Należy stosować ochronę przeciwsłoneczną, korzystając z odpowiednich kosmetyków z wysokim filtrem. Przez około miesiąc po zabiegu, należy również unikać długiego przebywania na słońcu.

Ważną rolę w rekonwalescencji i efektach terapii odgrywa również dieta. Po zabiegu warto spożywać produkty bogate w białko oraz suplementować preparaty zawierające wielonasycone kwasy tłuszczowe, oraz antyoksydanty.

Przeciwskazania

  • Infekcje miejscowe, ogólne
  • Ciąża, laktacja
  • Fototerapia
  • Przerwanie ciągłości naskórka
  • Podrażnienia skóry, stany zapalne, aktywne infekcje (opryszczka)
  • Stosowanie niektórych leków diuretycznych, antybiotyków, retinoidów