zabiegi medycyny estetycznej

Zabiegi medycyny estetycznej stale zyskują coraz większą popularność. Rozwój nowych technologii, wdrażanie innowacyjnych preparatów i metod leczenia popartych wieloletnim doświadczeniem pracujących w Naszej Klinice lekarzy dają możliwość zastosowania optymalnych, personalizowanych procedur anty-aging dla każdego Pacjenta. Szeroka oferta dostępnych zabiegów z pewnością pozwoli na wybór właściwej opcji terapeutycznej dającej pełne zadowolenie Pacjenta i wykonującego ten zabieg lekarza.

laser-co2

Pragnienie posiadania nieskazitelnej skóry towarzyszy niemal każdemu. Zmiany, które pojawiają się na skórze wraz z procesem starzenia, wyglądają nieestetycznie oraz często są przyczyną kompleksów. Z pomocą przychodzi nowoczesna medycyna estetyczna. W ofercie znajduje się wiele zabiegów, które umożliwiają skuteczne usunięcie niedoskonałości. 

Jednym z najpopularniejszych laserów wykorzystywanych w zabiegach medycyny estetycznej jest laser frakcyjny CO2. Należy on do urządzeń nieinwazyjnych, dlatego jego użycie nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji. Efekty natomiast są porównywalne do tych, jakie można uzyskać, decydując się na skomplikowany i ryzykowny zabieg chirurgiczny.

Światło lasera CO2 bardzo dobrze współpracuje z wodą. W połączeniu z uwodnioną tkanką następuje jej bezkrwawe odparowanie. Dzięki temu w krótkim czasie można pozbyć się nieestetycznych zmian takich jak blizny oraz inne zmiany skórne. Zabieg z wykorzystaniem lasera CO2 jest bezinwazyjny, bezpieczny oraz skuteczny.

Działanie lasera frakcyjnego sprawia, że skóra jest bardziej napięta i gładka, a zmarszczki stają się mniej widoczne. Laser frakcyjny pomaga również wygładzić bruzdy oraz blizny potrądzikowe. Wpływa także na koloryt skóry.

Przebieg zabiegu

Zabieg z wykorzystaniem lasera frakcyjnego CO2 nie wymaga wcześniejszych przygotowań. Poprzedza go konsultacja ze specjalistą wykonującym zabieg, który bada oczekiwania pacjenta względem efektów oraz przedstawia szczegóły związane z przebiegiem zabiegu.

Zabieg laserem frakcyjnym rozpoczyna się od podania na obszar, poddawany działaniu lasera, kremu znieczulającego. Dzięki temu pacjent ma zapewniony komfort w trakcie laseroterapii i nie odczuwa bólu. Zabieg trwa od kilku do kilkudziesięciu minut. Ostateczny czas jego trwania zależny jest od ilości, wielkości oraz głębokości zmian, które mają być usunięte w trakcie zabiegu.

Bezpośrednio po zabiegu mogą wystąpić krótkotrwałe efekty uboczne. Skóra może być zaczerwieniona i lekko opuchnięta. Wszelkie działania niepożądane powinny ustąpić po kilku dniach. W miejscu działania lasera na skórze uwidacznia się mała nadżerka, która po czasie zamienia się strupek. Po kilku dniach następuje jego odpadnięcie i można zauważyć różowy naskórek. Z czasem przyjmuje on kolor skóry otaczającej. W niektórych przypadkach po zabiegu pozostaje niewielki ślad. Pacjent przez okres około jednego miesiąca po zabiegu powinien stosować fotoprotekcję, aby uniknąć przebarwień i innych niepożądanych zjawisk.

Zabieg z wykorzystaniem lasera frakcyjnego CO2 pozwala całkowicie usunąć blizny oraz zmiany skórne. W niektórych przypadkach, przy mniej wymagających niedoskonałościach, zadowalające rezultaty można osiągnąć już po pierwszym zabiegu. W bardziej zaawansowanych oraz rozległych zmianach skórnych konieczne może być konieczne jego powtórzenie. W trakcie zabiegu głowica lasera nie ma bezpośredniej styczności ze skórą, dlatego zabieg jest nieinwazyjny, bezkrwawy i bezbolesny. Do całkowitego zagojenia miejsca wystąpienia zabiegu dochodzi po upływie kilku tygodni.

Szczegółowy przebieg usunięcia zmiany skórnej:

  1. Dobór parametrów działania lasera na podstawie indywidualnych wskazań określonych przez specjalistę w trakcie wywiadu z Pacjentem.
  2. Emisja wiązki światła nakierowanej na zmianę. Pochłanianie niewidzialnego światła przez wodę.
  3. Usunięcie zmiany skórnej – bezkrwawe odparowanie na skutej zetknięcia światła ze zmianą.
  4. Zamknięcie limfatycznych naczyń krwionośnych. W miejscu zabiegu pojawia się powierzchniowy strupek.


Zalety lasera frakcyjnego CO2

  • Bezinwazyjność zabiegu – działanie lasera nie powoduje uszkodzeń skóry. Pacjent nie musi być poddawany hospitalizacji, tak jak ma to miejsce w przypadku zabiegów chirurgicznych
  • Długotrwały rezultat – efekt odmłodzenia i liftingu jest szybko widoczny i utrzymuje się przez długi czas
  • Wyrównany koloryt skóry – cera po zabiegu jest pozbawiona blizn, bruzd, nierówności oraz pozostałych po niedoskonałościach przebarwieniach
  • Szybki efekt – już po pierwszych dwóch zabiegach, skóra staje się znacznie bardziej napięta oraz gładsza
  • Brak bólu – zabieg laserem frakcyjnym CO2 wykonywany jest na znieczuleniu, dlatego Pacjentowi nie towarzyszy uczucie dyskomfortu
  • Krótki czas zabiegu – pojedyncza sesja trwa ok. 15-30 minut, po tym czasie Pacjent może od razu wrócić do domu
  • Szybki czas gojenia – zabiegowi nie towarzyszy okres rekonwalescencji, który wymagany jest po operacjach chirurgicznych. Skóra goi się szybciej i istnieje znacznie mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań pozabiegowych.


Laserowe usuwanie włókniaków

Włókniaki to łagodne zmiany nowotworowe o pochodzeniu łącznotkankowym. Nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, ale są nieestetyczne, dlatego wiele osób decyduje się na ich usunięcie. Włókniak ma niewielkie rozmiary, sięgające od 1 mm do 1 cm. Są to zmiany o kolorze bardzo zbliżonym do barwy skóry. Zazwyczaj pojawiają się na szyi, karku, pachwinach oraz kończynach. 

Włókniaki nie są zmianami bolesnymi oraz nie stanowią żadnego zagrożenia, z racji ich kształtu często zaczepiają o ubrania, powodując nieprzyjemne uczucie. Laser CO2 pozwala bezpiecznie oraz niemal bezboleśnie usunąć włókniaki. Zabieg polega na skoncentrowaniu wiązki lasera na zmianie skórnej. W trakcie naświetlenia dochodzi do koagulacji i odparowania wody. W ten sposób usunąć można niemal każdą zmianę, jednak wcześniej konieczna jest konsultacja ze specjalistą w celu ustalenia jej charakteru. Niestety, włókniaki mogą odrastać.

Postępowanie po zabiegu

Aby zabieg laserem CO2 był bezpieczny i nie powodował działań niepożądanych, należy bezwzględnie stosować się do zaleceń specjalisty. Najważniejsza w zabiegach laserowych jest skrupulatna ochrona przeciwsłoneczna. Każda, nawet najkrótsza ekspozycja na słońce po zabiegu laserowym może powodować nieestetyczne przebarwienia i zaburzać gojenie skóry. 

Wskazania od zabiegu laserem frakcyjnym CO2

  • Brodawki wirusowe (tzw. „kurzajki”)
  • Włókniaki twarde i miękkie
  • Brodawki narządów płciowych
  • Blizny
  • Inne zmiany skórne (po konsultacji dermatologicznej i ocenie dermatoskopowej) 


Przeciwskazania

  • Choroba nowotworowa skóry
  • Ciąża, laktacja
  • Aktywne infekcje w obrębie miejsca zabiegu
  • Skłonność do blizn przerosłych lub keloidów