Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego są jednymi z chętniej wybieranych przez Pacjentki naszej kliniki. Przywracają one skórze jędrność, elastyczność, odpowiedni stopień nawilżenia oraz widocznie spłycają zmarszczki. Kwas hialuronowy to naturalna substancja występująca w naszym organizmie, a terapia z jego wykorzystaniem ma na celu uzupełnienie niedoborów substancji.
Możliwości kwasu hialuronowego są powszechnie wykorzystywane w zabiegach medycyny estetycznej, jednak najczęściej, kwas hialuronowy stosuje się w zabiegach powiększania ust. Ponadto, substancja ta bardzo dobrze sprawdza się w wypełnianiu zmarszczek.
Kwas hialuronowy – czym jest i jak działa?
Kwas hialuronowy to naturalna substancja, która występuje w naszym organizmie w postaci soli sodowej. Wraz z kolagenem należy do jednego z głównych składników skóry i odpowiada za wiązanie wody. Posiada higroskopijne właściwości, które decydują o stopniu nawilżenia tkanek. Wraz z upływem czasu, ilość kwasu hialuronowego w organizmie spada, co prowadzi do pogorszenia stanu skóry i degradacji tkanek. Skóra, której nie dostarcza się kwasu hialuronowego z zewnątrz, traci elastyczność, jędrność i odpowiedni poziom nawilżenia.
W kosmetyce kwas hialuronowy można spotkać nie tylko w gabinetach medycyny estetycznej. Jest on składnikiem wielu kremów i preparatów wykorzystywanych w codziennej pielęgnacji. Niestety, podobnie jak w przypadku innych ważnych dla skóry składników, dawkowanie substancji w tej postaci ma niską i krótkotrwałą skuteczność. Kremy działają jedynie powierzchniowo i nie mają mocy wnikania w głębsze partie skóry. To właśnie z tego względu, chcąc uzyskać bardziej trwałe i widoczne efekty, kwas hialuronowy należy aplikować przy pomocy igły.
Kwas hialuronowy posiada wiele zastosowań. Najbardziej znany jest jako wypełniacz stosowany do wygładzania zmarszczek oraz modelowania ust. Dzięki niemu możliwe jest także ich powiększenie, nawilżenie oraz korekta kształtu. Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej wykorzystuje się również w zabiegach modelowania kształtu twarzy. Poza kosmetyką substancja znajduje zastosowanie w kremach łagodzących oparzenia oraz przyspieszających gojenie ran.
W zabiegach medycyny estetycznej występują dwa główne rodzaje kwasu hialuronowego: usieciowany i nieusieciowany. Ten pierwszy jest typowym wypełniaczem stosowanym w redukcji zmarszczek oraz modelowaniu kształtu twarzy, oraz ust. Kwas hialuronowy nieusieciowany stosuje się do nawilżania skóry.
Redukcja zmarszczek przy użyciu kwasu hialuronowego
Zmarszczki są nieodłącznym elementem starzenia się skóry i niestety nie da się ich uniknąć. Wiek, w jakim się pojawiają, umiejscowienie oraz stopień ich widoczności zależy w dużej mierze od genów, oraz prowadzonego stylu życia. Wraz z upływem lat, ilość składników znajdujących się w skórze, które odpowiadają za jej elastyczność i gładkość, znacząco maleje. Podobnie jest z kwasem hialuronowym. Na skutek zmniejszenia jego ilości w organizmie, skóra staje się mniej elastyczna i na twarzy uwydatniają się zmarszczki mimiczne.
Aby zatrzymać ten proces i przywrócić skórze elastyczność, konieczne jest dostarczenie jej kwasu hialuronowego z zewnątrz. Zabiegi z jego udziałem pobudzają skórę do produkcji fibroblastów, a to wiąże się z tworzeniem nowych włókien elastynowych i kolagenowych. Bardzo często w zabiegach redukujących zmarszczki, kwas hialuronowy jest uzupełnieniem botoksu. Dzięki skoncentrowanemu działaniu tych dwóch składników cera zyskuje świeży wygląd, a zmarszczki stają się znacznie mniej widoczne.
Zabiegi twarzy z wykorzystaniem kwasu hialuronowego:
- Modelowanie kształtu twarzy
- Likwidacja cieni pod oczami
- Uwydatnienie policzków
- Uwydatnienie brody
- Wypełnienie bruzdy nosowo-wargowej
- Redukcja zmarszczek czoła
- Redukcja zmarszczek okolicy oczy i ust
Kwas hialuronowy w zabiegu powiększania ust
Kwas hialuronowy to najczęściej stosowany wypełniacz w zabiegach powiększania ust. Jego wykorzystanie zapewnia maksymalnie naturalny efekt. Ze względu na to, że substancja naturalnie występuje w naszym organizmie, powiększanie ust kwasem hialuronowym jest bezpieczne dla zdrowia. Substancja pozwala estetycznie powiększyć i wymodelować usta, przy jednoczesnym zachowaniu ich naturalnego wyglądu.
Efektem wypełnienia ust kwasem hialuronowym jest nie tylko ich powiększenie i nadanie pełniejszego kształtu. Do nieodłącznych rezultatów należy także większy poziom nawilżenia, który sprawia, że usta są bardziej sprężyste i gładkie. Zabieg modelowania ust ma na celu korektę ich asymetryczności, zbyt wąskiego kształtu oraz poprawę mankamentów związanych z postępującym czasem. Zabieg modelowania z użyciem kwasu hialuronowego przywraca ustom utracony w wyniku starzenia blask, koryguje kształt związany z opadniętymi kącikami oraz nadaje ustom sprężystość i żywą czerwień wargową. Dzięki temu zabiegowi usta wyglądają na zdrowsze i młodsze.
Ilość wstrzykiwanej w usta substancji dobierana jest indywidualnie do potrzeb Pacjentki. Z tego względu, osoby, które korygują usta po raz pierwszy i obawiają się o mało naturalny efekt zabiegu, mogą zdecydować się na wstrzyknięcie kwasu w mniejszej ilości. Później, w trakcie kolejnych sesji, ilość preparatu może zostać zwiększona.
Przebieg zabiegu
W pierwszej kolejności ocenia się stan cery Pacjentki. Po wykonaniu demakijażu, lekarz dokładnie sprawdza potrzeby skóry i przeprowadza wywiad badający oczekiwania, co do rezultatów zabiegu. Przed zabiegiem istnieje możliwość aplikacji kremu znieczulającego, jednak znaczna większość obecnie stosowanych preparatów ma już w sobie substancję znieczulającą i nie jest to konieczne.
Kwas hialuronowy, a dokładniej skoncentrowany preparat, który zawiera tę substancję w składzie, wprowadza się do skóry za pomocą cienkiej igły. Zabieg jest całkowicie bezpieczny i nieinwazyjny. W związku tym, że preparat zawiera w sobie także substancję znieczulającą, jest również niemal bezbolesny. Czas trwania wizyty uzależniony jest od obszaru poddanego zabiegowi. Zazwyczaj, trwa on od 30 do 90 minut i nie wymaga późniejszej rekonwalescencji. Po jego zakończeniu Pacjent może od razu powrócić do codziennych czynności.
Efekty zabiegu
Pierwsze efekty aplikacji kwasu hialuronowego widoczne są od razu po zakończeniu zabiegu, jednak na ostateczny rezultat warto poczekać do dwóch tygodni. To po tym czasie, żel wstrzyknięty do skóry zwiąże wodę i ułoży się w tkankach. Kwas hialuronowy – jako substancja naturalna – z czasem jest usuwana z organizmu, dlatego efekty zabiegu nie są trwałe. Utrzymują się średnio od 9 do 12 miesięcy. Po tym czasie obecność kwasu w organizmie zanika i zabieg należy powtórzyć. Aby zagwarantować jak najdłuższe utrzymanie efektu terapii, należy mieć na uwadze kilka czynników, które przyspieszają rozkład kwasu hialuronowego w organizmie. Należą do nich: ekspozycja na silne promienie słoneczne lub solarium oraz na wysoką temperaturę (np. korzystanie z sauny).
Zabieg jest mało inwazyjny i bezpieczny dla organizmu, jednak u niektórych Pacjentów mogą wystąpić efekty niepożądane. Pierwszym z nich jest niewielkie zgrubienie, które może pojawić się w miejscu podania preparatu i utrzymywać się do kilku tygodni. Ponadto, w okolicach nastrzykiwania mogą występować zaczerwienienia, obrzęk i ból, które samoistnie ustępują po ok. 72 godzinach. W miejscach ukłucia mogą także zdarzyć się krwiaki i zasinienia, które zwykle utrzymują się na skórze do kilku dni. W bardzo rzadkich przypadkach kwas hialuronowy może wywołać objawy uczulenia. W przypadku ich wystąpienia należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Przeciwskazania
Z wykorzystaniem kwasu hialuronowego wiąże się kilka przeciwskazań, o których Pacjent informowany jest przed przystąpieniem do zabiegu. Są to m.in.:
- Nadwrażliwość na składniki preparatu: kwas hialuronowy oraz lignocainę
- Ciąża i karmienie piersią
- Choroby autoimmunologiczne
- Ostre reakcje alergiczne
- Skłonność do powstawania blizn przerostowych
- Stany zapalne skóry w miejscu planowanej iniekcji, opryszczka