zabiegi medycyny estetycznej

Zabiegi medycyny estetycznej stale zyskują coraz większą popularność. Rozwój nowych technologii, wdrażanie innowacyjnych preparatów i metod leczenia popartych wieloletnim doświadczeniem pracujących w Naszej Klinice lekarzy dają możliwość zastosowania optymalnych, personalizowanych procedur anty-aging dla każdego Pacjenta. Szeroka oferta dostępnych zabiegów z pewnością pozwoli na wybór właściwej opcji terapeutycznej dającej pełne zadowolenie Pacjenta i wykonującego ten zabieg lekarza.

Botoks – likwidacja zmarszczek

Zabiegi z użyciem botoksu to bezpieczne, nieinwazyjne sposoby na pozbycie się zmarszczek. Wraz z upływem czasu, utracona zostaje elastyczność cery i zmarszczki mimiczne stają się coraz bardziej widoczne. Na ten proces najbardziej narażone są żywiołowe osoby, które chętnie wyrażają swoje emocje poprzez częste uśmiechanie się oraz marszczenie czoła. Kremy działające jedynie powierzchniowo niestety nie są skuteczne w walce z tego typu zmarszczkami. Botoks aplikuje się w miejsce powstawania zmarszczek, czyli w mięsień. Dzięki temu możliwe jest widoczne zmniejszenie ich głębokości oraz wizualna poprawa stanu cery.

Rodzaje zmarszczek, które można usunąć przy pomocy botoksu:
  • Zmarszczki pionowe występujące na czole, pomiędzy brwiami (tzw. lwie zmarszczki)
  • Zmarszczki poprzeczne czoła (występujące na skutek jego marszczenia)
  • Zmarszczki wokół oczu (tzw. kurze łapki)
  • Zmarszczki na szyi i dekolcie
  • Zmarszczki wokół ust (tzw. zmarszczki palacza)

Botoks sprawdza się także w korekcie opadającej powieki i leczeniu migren, bruksizmu oraz nadpotliwości.

Toksyna botulinowa – czym jest i jak działa?

Botoks to potoczna nazwa toksyny botulinowej typu A. Jest to najsilniejsza znana toksyna biologiczna, którą wykorzystuje się w medycynie estetycznej już od wielu lat. Zastosowanie w kosmetyce ma jedynie oczyszczona postać toksyny botulinowej, którą otrzymuje się w specjalnych warunkach.

Działanie substancji opiera się o blokowanie przewodnictwa nerwowo – mięśniowego. Wówczas nie dochodzi do skurczu porażonego toksyną mięśnia. Rozluźnienie mięśni prowadzi do wygładzenia istniejących zmarszczek. Niestety, cały proces nie jest trwały. Włókna mięśniowe mają zdolności do wytwarzania nowych połączeń, dlatego zabiegi z użyciem botoksu należy okresowo powtarzać.

Oprócz zastosowań w medycynie estetycznej toksynę botulinową stosuje się także w leczeniu chorób neurologicznych. Botoks znajduje zastosowanie przede wszystkim w przypadłościach związanych ze zbyt dużym napięciem mięśni. Pomaga także zwalczyć problem nadpotliwości. W przypadku likwidacji zmarszczek mimicznych stosuje się jedynie niewielkie ilości toksyny, które działają miejscowo i nie mają wpływu na działanie pozostałych elementów układu nerwowego.

Przebieg i efekty zabiegu

Niewielkie ilości botoksu wstrzykiwane są punktowo przy użyciu strzykawki wyposażonej w cienką igłę. Miejsca iniekcji wybierane są w ściśle określony sposób, tak, aby preparat skutecznie wygładził wybrane zmarszczki. W trakcie zabiegu Pacjent najczęściej znajduje się w pozycji siedzącej. Możliwe jest odczuwanie delikatnego uczucia pieczenia, jednak nie trwa ono długo. Zabieg obejmuje jedynie kilka wstrzyknięć, dlatego jego czas jest bardzo krótki. W zależności od rozległości i głębokości zmarszczek zazwyczaj trwa około 15-20 minut. Po zakończeniu wstrzykiwania Pacjent może niemal od razu powrócić do codziennych czynności. Ślady po wykonanych ukłuciach są niemal niewidoczne. Po zabiegu mogą wystąpić niewielkie działania niepożądane, które samoistnie ustępują w przeciągu kilku dni.

Efekty zabiegu nie są widoczne od razu. Toksyna zaczyna działać po około 2-3 dniach, jednak jej pełne możliwości ukazują się po około 10-14 dniach. Czas, po jakim efekty stają się widoczne, jest indywidualny dla każdego Pacjenta. Zależy on w dużej mierze od stanu cery, wieku, głębokości zmarszczek oraz miejsca wykonywania zabiegu.

Należy również pamiętać o tym, że efekty wstrzykiwania botoksu nie są trwałe. Po pewnym czasie toksyna zostaje zneutralizowana, a mięśnie odzyskują dawną sprawność, doprowadzając do ponownego pojawienia się zmarszczki. Aby zagwarantować nieprzerwane działanie preparatu, zabieg powinien być stosowany systematycznie. Zazwyczaj pojedyncza sesja utrzymuje wygładzenie zmarszczek przez około 3-8 miesięcy. Trwałość efektu to również kwestia indywidualna i zależy od wielu czynników.

Wstrzyknięcie botoksu nie wymaga wykonywania wcześniejszych badań lekarskich. Przed przystąpieniem do zabiegu należy zrezygnować z niektórych leków oraz ziół, które mogłyby osłabić działanie substancji. O szczegółach Pacjent informowany jest odpowiednio wcześniej.

Botoks – leczenie nadpotliwości

Toksyna botulinowa oprócz zastosowania w medycynie estetycznej, pomaga również zwalczyć problem nadpotliwości. Podobnie jak w przypadku zmarszczek, miejsca wydzielające nadmierną ilość potu, ostrzykuje się substancją, prowadząc do wyeliminowania czynnika emocjonalnego pobudzającego pracę gruczołów potowych. Efekty stają się widoczne już po około 4-5 dniach i utrzymują się do 6 miesięcy. Zabieg wykonuje się przy użyciu miejscowego znieczulenia kremem znieczulającym. Dzięki temu jest bezbolesny i komfortowy dla Pacjenta.

Przeciwskazania

Zabiegi z użyciem botoksu, podobnie jak inne zabiegi medycyny estetycznej, jest inwazyjny oraz bezpieczny dla zdrowia Pacjentów. Należy mieć jednak na uwadze przeciwskazania do przeprowadzenia zabiegu. W przypadku zabiegów z użyciem botoksu są to:

  • Ciąża i karmienie piersią
  • Uczulenie na albuminę ludzką (składnik preparatu)
  • Choroby układu sercowo-naczyniowego
  • Przyjmowanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych
  • Zażywanie leków regulujących pracę serca
  • Zażywanie antybiotyków aminoglikozydowych
  • Przewlekłe choroby autoimmunologiczne
  • Miejscowe infekcje skórne lub rozległe uszkodzenia skóry
  • Choroby układu nerwowego, np. Alzheimer, Parkinson, stwardnienie rozsiane

Możliwe działania niepożądane

Zabieg wstrzyknięcia botoksu jest uznawany za bezpieczny i niemal bezbolesny. Każdy organizm jest jednak inny i reakcja na otrzymanie toksyny może różnić się od powszechnie zauważalnej. Na podstawie wielu lat stosowania botoksu w medycynie estetycznej, zaobserwowano niewielką ilość skutków ubocznych, które zwykle ustępują po kilku dniach od przeprowadzenia zabiegu.

  • Niewielki ból występujący w trakcie przeprowadzania zabiegu
  • Zwiotczenie mięśni objawiające się opadaniem powiek, kącików ust (efekt może utrzymywać się dłużej – od 2 do 6 tygodni po zabiegu)
  • Obniżenie lub uniesienie brwi w przypadku zastrzyków w miejscu zmarszczek czołowych
  • Niewielki obrzęk pojawiający się w miejscu iniekcji
  • Ból głowy (można stosować lek przeciwbólowy)
  • Niewielkie krwiaki występujące w miejscu iniekcji na skutek przekłucia igłą naczynia krwionośnego